100-120PCS/Min Paper Cup Making Machine
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Warranty: | 1year |
| Applicable Objects: | Beverage |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2014
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
Sign In to see all verified strength labels (18)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CW-120S
- Cup Size(Ounce)
- 2-9oz
- Speed
- 100-120pcs/min
- Required Paper
- Single and Double Side PE Coated Paper
- Automation
- Semi-Automatic
- Logo Printing
- With Logo Printing
- Certification
- CE
- Customized
- Non-Customized
- Condition
- New
- After-sales Service
- 1year
- Paper Thickness Requirements
- 150-260G/M2
- Bottom Rolling Flowers
- Air Blowing Heating
- The Cup Body Sealing
- Ultrasonic,Frequency Converter, Air Switch, AC Con
- Power
- 6kw
- Weight
- 2000kg
- Extra Function
- Cup Collect/Ultrasonic
- Air Supply Requirements
- 0.8-1.2MPa, 0.6m3/Min
- Transport Package
- Wooden Case/ Strech Film Packaging
- Specification
- 2100x1000x1650mm (L*W*H)
- Trademark
- CW
- Origin
- China
- Production Capacity
- 100sets/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 195.00cm * 100.00cm * 180.00cm
- Package Gross Weight
- 2000.000kg
Product Description
100-120pcs/min CW-120S Paper Cup Maker Machine
CW-120S Paper Cup Molding Machine has the advantages of high performance, high efficiency and high quality; The lubrication system of integral steel plate fuselage and oil type ensures the long-term normal and stable operation of the equipment. Can be used in single and double PE coated paper, it is depend on the using: hot drink or cold drink.

Specification
| Paper cup specifications | 2-9 OZ ( Molds can be replaced according to the actual capacity) |
| Paper cup materials | 150-260 gsm (single or double PE) |
| Production speed | 100-120PCS/min |
| Power supply | 220V/380V 50Hz |
| Total power | 6KW |
| Gas source | 0.8-1.2 m ³/min |
| Weight | 2000 kg |
| Dimensions | 2100 x1000x1650mm (LxWxH) |







Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Paper products machine
- Paper Cup Making Machine
- 100-120PCS/Min Paper Cup Making Machine
Related Categories
Hot Searches
More