| Customization: | Available |
|---|---|
| Product Line: | Non Woven Bag Making Machine |
| Lines: | 1 |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Process Flow:
| Model: | CW-C700 |
| Material Width | 50-1300mm |
| Production speed | 20-120pcs/min |
| Bag Height | 200-600mm |
| Bag Width | 100-800mm |
| Material basis weight | 30-120g/m2 |
| Power supply | 380V/220v |
| Total Power | 12kw |
| Overall size | 7600X1900X2100mm |
| weight | 2000KG |
1. Unwinding :
2. Flat folding :
3. Fabric Cross Folding :
4. Insert edge / Insert bottom / T-shirt bag part :
5.Electric-eye tracking part :
Part 6: D-cut punching unit :
Part 7: Bag Sealing part:
Part 8: Bag Cutting part :
