Non Woven Shopping Bag Making Machine Manufacturer
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Product Line: | Non Woven Bag Making Machine |
| Lines: | 1 |
Diamond Member Since 2014
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Importers and Exporters
High Repeat Buyers Choice
The supplier has import and export rights
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
Sign In to see all verified strength labels (18)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- CW-C700
- Voltage
- 220V
- Seals Mode
- Side Sealing/Bottom Sealing
- Speed
- High
- Continuous-Rolled
- Yes
- Sealing & Cutting
- Heat-Sealing Cold-Cutting
- Layer
- Single
- Machine Type
- Bag Forming Machine
- Computerized
- Computerized
- Type
- Non-Woven Bag Making Machine
- Material Width
- 50-1300mm
- Production Speed
- 20-120PCS/Min
- Most High of Bag
- 200-600mm
- Bag Width
- 100-800mm
- Material Basis Weight
- 30-120G/M2
- Power Supply
- 380V/220V
- Gross Weight
- 2000kg
- Power
- 12kw
- Overall Size
- 7600*1900*2100mm
- Transport Package
- Nude/Wooden
- Specification
- 100-800mm
- Trademark
- chinaworld
- Origin
- China
- HS Code
- 8449009000
- Production Capacity
- 10set Per Month
Product Description
CW-C700 Non Woven D-cut Bag Forming Machine
| Type | CW-C700 |
| Material Width | 50-1300mm |
| Production speed | 20-120pcs/min |
| Bag Height | 200-600mm |
| Bag Width | 100-800mm |
| Material basis weight | 30-120g/m2 |
| Power supply | 380V/220v |
| Total Power | 12kw |
| Overall size | 7600*1900*2100mm(L*W *H) |
| weight | 2000KG |
| Manual punching machine production speed | 40-50 pcs/min |
It is equipped with an automatic unwinding device, so there is no need for you to lift the fabric roll and you can also operate the machine alone.The automatic unwinding-stopping device: it will stop unwinding after using up the fabric so that save time and improve working effect. The unwinding shaft is called air
swelling shaft, which is convenient.What's more, there is an automatic EPC motor to rectify the fabric position
swelling shaft, which is convenient.What's more, there is an automatic EPC motor to rectify the fabric position
This part is for bag mouth folding &drawstring. 2 sets 70mm ultrasonic round-head ultrasonic, which are used to fix the fabric folding part.
Fabric Cross Folding
This part is used to insert bag bottom and t-shirt bag gusset.
This part is used for printed bag to ensure the right position of printed image.
D-cut punching unit :
To seal the two sides of bag with ultrasonic
Cutting the finished non woven bag with cold cutter, then collecting the finished bag .

(The handle sealing machine and t-shirt bag punching machine should be separately)

Compressed air supply equipment.We suggest to use screw air compressor and equipped with air tank and refrigerate air dryer, which can supply clean,dry compressed air to improve the stability of the machine running and prolong the machine's service life
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- nonwoven products machine
- Non-Woven Bag Making Machine
- Non Woven Shopping Bag Making Machine Manufacturer
Related Categories
Hot Searches
- Plastic Bag Making Machine
- Bag Packaging Machine Factories
- Paper Bag Making Machine
- Packing Bag Making Machine
- Non Woven Bag Making Machine Price
- L Non Woven Bag Making Machine
- Non Woven Bag Making Machine Supplier
- Automatic Non Woven Bag Making Machine
- Non Woven Fabric Bag Making Machine
- Non Woven Bag Making Machine Bulkbuy
More